لینک آخرین نوشته های من در روزنامه جام جم

 

لینک آخرین نوشته های من در روزنامه جام جم

 

١ - سفر به دیگر سو (رویکردی تازه در غزل معاصر)

جام جم آنلاین: شاعران و هنرمندان نمی‌توانند از سیاهی‌هایی که در لباس توسعه و تجدد، امروزه تمامی شوون زندگی بشریت را تحت هجمه خود قرار داده در امان بمانند. این هجمه قبل از هر چیزی در لباس فاخر واژه‌های نو و امروزی جلوه می‌کند و سپس مضامین را در خدمت مطامع خویش در می‌آورد.

این‌گونه است که دانسته یا ندانسته قلمرو معنوی شعر مورد دستبرد قرار می‌گیرد و به بهانه‌های مختلف و بارزتر از همه «توسعه و تجدد» هر چیزی در شعر مباح شمرده می‌شود.

مهم‌ترین موضوع در رابطه با توسعه و تحول در هر مقوله‌ای چگونگی گذار و رویکرد به افق‌های نوین است. به زعم بزرگان مقاومت در برابر از دست دادن درون مایه‌های اصیل در کنار تعامل نرم شاید بهترین راهکار گذار باشد؛ تلاشی که غزل امروز با حفظ ارزش‌های گذشته و پذیرش تحول در پی تحقق آن است.

ادامه.....


2 - نگاهی به مجموعه شعر (میمیرم اگر روی دلم پا بگذاری) سروده امید صباغ نو

جام جم آنلاین: «می‌میرم اگر روی دلم پا بگذاری» نام مجموعه‌ای از غزل‌های شاعر جوان امید صباغ‌نو است که بتازگی منتشر شده است. صباغ‌نو در این مجموعه 2 تجربه مختلف را ارائه کرده است. تجربه اول جریانی است که می‌خواهد با نزدیک کردن زبان محاوره و روزمره از یک‌سو و قالب کلاسیک غزل از سوی دیگر، ساختارشکنی کرده و به تبع آن رخدادهای خاص اجتماعی را با عینک دیگری بنگرد.


عینکی که بیش از همه داعیه نوآوری دارد و در پی آن است که همه چیز را از این زاویه به تصویر بکشد.

خطری که در این جریان شاعر را تهدید می‌کند ناشی از مظاهری است که دانسته یا ندانسته قلمرو معنوی شعر را مورد دستبرد قرار داده و به بهانه‌های مختلف و بارزتر از همه «توسعه و تجدد» هر چیزی را در شعر مباح می‌داند.

این هجمه قبل از هر چیزی در لباس فاخر واژه‌های نو و امروزی جلوه می‌کند و سپس مضامین را در خدمت مطامع خویش در می‌آورد.

اصرار بیش از حد صباغ‌نو بر ساختارشکنی در این جریان، باعث شده است تا اندیشه او پشت واژه‌هایش مخفی بماند و نایی برایش باقی نماند تا حامل پیام تازه‌ای در شعر باشد.

ادامه....


3 - نگاهی به شعر مرتضی حیدری آل کثیر در پایتخت جهان


«پایتخت جهان» نام مجموعه شعر مرتضی حیدری آل‌کثیر، شاعر جوان خوزستانی است که پیش از این نیز از او آثار مکتوبی را دیده و خوانده‌ایم.روندی که حیدری در این کتاب در پیش گرفته، به نوعی پافشاری بر همان خلاقیت‌های ادبی است که در آثار پیشین او به نوعی شاخصه اغلب کارهایش بوده است. فراموش نکنیم که حیدری با تکیه بر همین شاخصه‌ها در کتاب «خورشید در عبای تو پیچیده است» همگام با دیگر شاعران جوان باب تازه‌ای را در شعر مذهبی و آیینی باز کرد.

ادامه.....


۴ - نسخه‌ای شاعرانه برای ‌‌تلخی روزمرگی(نگاهی به مجموعه شعر مهدی خطیبی)

جام جم آنلاین: تاول حکایت راه است ، مجموعه‌ای از شعرهای مهدی خطیبی را در می‌گیرد که بتازگی منتشر شده است. با توجه به پیشینه‌ای که از این شاعر جوان سراغ داریم، او برای رسیدن به یک زبان مستقل، کوچه‌های پرپیچ و خمی را طی کرده است.پراکندگی زبان شاعر تا پیش از چاپ این مجموعه گواهی‌ می‌دهد که فضای شعری خطیبی بشدت تحت تاثیر مطالعاتی بوده که در جریان نقد یا تصحیح کتاب‌ها داشته است.

روند شعر مهدی خطیبی در مجموعه تاول حکایت راه است، به گونه‌ای است که خواننده مسحور رقص واژه‌ها نمی‌شود. در فضای ترسیمی، مخاطب ترغیب می‌شود گام به گام در یک رودخانه سیال وارد شود و تن به سیالیت آن بدهد. جریان ترسیمی اشعار خطیبی سرشار از فصول مشترک و ملموس است.

همین اشتراک و قابل لمس بودن فضاست که مخاطب را ترغیب می‌کند بی‌باکانه تن به شنا بدهد و برایش اهمیتی نداشته باشد که رودخانه دارای چه بستری است و اصولا با خود چه موادی را حمل می‌کند.

ادامه....


/ 172 نظر / 71 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید محمد حسینی

سلام برادر ممنون که قابل دونستین دعوت کردین غزل بسیار زیبایی بود خیلی لذت بردم مطالب هم خوب یا علی مدد ای درخت پیر از قانون جنگلها نترس ریشه تا در خاک می ماند تبر بیهوده است

اس ام اس

سلام امدم لینکتان کردم ولی نشدم لینک منتظرم غزلی نیست

محقق

سلام دست شما درد نکند غزلی غزلناک بود

ندا

سلام رضا جان. ممنون که بمن سر زدی. بسیار زیبا بود. موفق باشین.

مجنون ماه

برای اولین بار سلام شعرتان با تمام واژه های نا ملایمش قشنگ بود! والبته جای تامل و فکر داشت ممنون که به دل نوشته های مجنون ماه سر میزنین. دوست دارید لینکتون کنم ؟ دلم خوش است به روز ی که ماه میآید...

شب افروز

رضا جان سلام درست ما را هم در روزنامه بگیر-شب افروز

baran

salam kheili sherat khoshkelan harfe dele mane mer30 [دست]

مرمر

نوشته های دلچسبی دارید :)

آجی

سلام خیلی برام مهمه آیا میدونید این شعر از کدوم شاعر برجسته است؟ بیکرانی دور از من بیکرانی در وجودم آه دریا آرزوی مرده در رؤیای رودم ریشه ام در خاک میمیرد سرم در آسمانها همچو کوهی مرده بی تابوت در گوری عمودم سر بریدم نخلهای لحظه ها را تا رسیدم عاقبت در مزرع بیحاصل کشف و شهودم زندگی را خواب مبیند کسی در من خدایا کاش در کابوس وحشتناک بودن من نبودم پلک بستی دود شد دوروبر خاکستر من آنهمه شعری که از دنیای چشمانت سرودم ای جنون بیهوده میکوشی مرا از خود بگیری من هزاران بار جنگ تن به تن را آزمودم کاش وقتی از خیالم میگذشتی با نسیمی بالهای با قفس خو کرده ام را میگشودم من کویری خشک و تو ابر بهاری پرطراوت گریه کن شاید بگیرد آتشی در تار و پودم منتظر جوابتونم متشکرم.